Bulgarian BG English EN French FR German DE Italian IT Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR Ukrainian UK

Otostop ile Seyahat Turu

BLOG İÇERİĞİ

Birçok insan karşı olsa da hayatını otostop ile seyahat ederek geçiren insanlara hayranlık duymaktadır. Otostop ile seyahat etmek hem maliyetsiz hem de eğlencelidir. Yolda arabasına bindiğiniz insanları tanıyabilir, onları farklı hikâyeleri dinleyebilir ve bu sayede kendinize bir şeyler katabilirsiniz.

Ne kadar ön yargılı yaklaşsa da insanlarımız aslında bizim ülkemizde de otostop kültürü yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlamıştır. Özellikle öğrenci ve sırtında çanta ile seyahat eden gezginlere insanlar daha sıcak bakmaktadır. Buda aslında öğrenci arkadaşlarımız için fırsattır. İnsanların kulaktan duyma laflar ile anlattığı gibi değildir aslında otostop. Tabi ki tehlikesi vardır ancak binde bir yaşanan bir olayı sizin de başınıza geleceğini düşünmekte saçmalıktır. Sadece dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun sizlerde farkındasınızdır zaten. Şimdi sizlere yaşadığım ve gördüğüm tecrübelerden tavsiyeler vereceğim.

Otostop ile Seyahat Turu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • 1- Öncelikle büyük ve kullanışlı bir çanta edinmeniz gerekmektedir. Eşyalarınızı taşıyabileceğiniz bu çanta aynı zamanda sizin yol arkadaşınız olacaktır. Sizi yormaması için özelliklerine dikkat edin.
 • 2- Bir kameranız olması lazım. Telefon ile hallederim diyen arkadaşlar olacaktır elbette. Âmâ benden tavsiye bir kamera edinin ve yanına yedek pil, şarj aleti alın. Hafıza kartlarını kontrol etmeyi unutmayın.
 • 3- Işık, çadır içi asma ampuller veya kafa ve el ışıkları işinizi görecektir.
 • 4- İlla ki telefonunuzun çekmediği yerler olacaktır. Bu yüzden yanına bir el haritası veya offline kullanabileceğiniz bir harita uygulama bulundurmanız lazım.
 • 5- Mat ve uyku tulumunuzu almayı sakın ihmal etmeyin.
 • 6- Aldığınız çadır %100 su geçirmez değilse bile ne azından yarı yarıya su geçirmez olsun ki bütün eşyalarınız sırılsıklam olmasın.
 • 7- YAĞMURLUK özellik ile Karadeniz tarafına gidecek arkadaşlar için kesinlik ile yanında bulundurması en önemli gereksinimlerden birisidir.
 • 8- Powerbank hayat kurtarır.
 • 9- Yanında priz çoğaltıcı aparat bulundurmak gittiğiniz bir kafede bütün araçlarınızı tek sefer şarj etmenizde büyük kolaylık sağlayacaktır.
 • 10- Doğaya ve yürüyüşlere uygun bir ayakkabı alın sizi yormasın yollarda.
 • 11- Kişisel bakım ürünlerinizi söylemiyorum onları zaten almışsınızdır.
 • 12- Bir ilk yardım çantası alamıyorsanız da en azından yara bandı, sargı bezi gibi ufak tefek araçlar bulundurun yanınızda ne olur ne olmaz.
 • 13- Küçük bir havlu alın uzun seyahatlerde lazım olacaktır.
 • 14- Kitap, defter almayı unutmayın. Bir hamak kurup yada bir ağaca sırtınızı verip kitap okuyun. Bu zevki yaşayın.
 • 15- Pantolon gömlek yerine bol bol iç çamaşırı alın çünkü diğer kıyafetleri çok fazla değiştirmeyeceksiniz.
 • 16- Kilit almayı unutmayın sonuçta sizin eşyalarınızı koyacak bir arabanız veya bir yeriniz yok.
 • 17- DEODARANT sakın unutmayın. Sıcak havalarda otostop çekerken o halde insanların arabasına binip kendinizi rahatsız hissetmek istemiyorsanız en büyük yardımcınız olacaktır.

Ve son olarak şunu unutmayın sizi arabasına alan insanlar sizi tanımıyorlar ve sadece yardım etmek istiyorlar. Çok canınız sıkılıyorsa kim olduğunuzu anlatmak istemiyorsanız kendi kimliğinizi anlatmak zorunda değilsiniz. İstediğiniz her hangi birisi olabilirsiniz. UNUTMAYIN eğlenin ve seyahatinizin tadını çıkarın.

 

 

 

Bu İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATKIDA BULUN

Sende Kamp Pusulası’na dilediğin içeriği ekleyebilirsin. Tek yapman gereken eklemek istediğin pusula için gerekli olan formu doldurman.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Language Selection

DUYURULAR

Geri Bildirim Formu

Uygulamamızda yaşamış olduğunuz sorunları bize aşağıda ki formu doldurarak iletebilirsiniz. Yaşanan hataları en kısa sürede çözüme ulaştırmak için sizlerden geri bildirimlerinizi bekliyoruz.

Bu içeriği paylaş:

Kamp Pusulası doğaya çıkmak istediğiniz her yerde

Kamp Pusulası ailesinden hepinize merhabalar. 2017 yılında Instagram üzerinde @kampusulasi sayfası ile Türkiye’de ki kamp alanlarının tanıtımına başladıktan sonra yavaş yavaş büyüyerek buraya kadar geldik. Yaklaşık olarak 100.000 civarı bir kitleye ulaştık. Gelişen teknolojide aklımıza bir proje geldi. Neden herkesin cep telefonunda yer almıyoruz? Bildiklerimizi paylaşmıyoruz? Daha sonrasında üzerine düşündükçe herkesin aktif olabileceği bir platform oluşturmaya karar verdik. 

Şimdi geldiğimiz noktada Apple Store ve Google Play üzerinden mobil uygulamamızı indirerek, sizlerde bildiğiniz kamp alanlarını paylaşabilir, bu kamp alanları üzerine yorumlar yapabilir ya da blog yazılarımızı okuyabilir, bu yazılar üzerinde bu platform üzerinde tartışabilirsiniz. Daha kafamızda çok fazla düşünce var bu projeyi geliştirmek adına. Bu süreçte sizlerle birlikte kısa sürede büyüyüp gelişeceğimizi umuyoruz.

KAYDEDİLENLER

Daha önce kaydettiğiniz içerikleri burada bulabilirsiniz.