Bulgarian BG English EN French FR German DE Italian IT Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR Ukrainian UK

Kampta Balık Tutmak ve Olta Balıkçılığı

Kampta Balık Tutmak ve Olta Balıkçılığı

Kampta Balık Tutmak ve Olta Balıkçılığı
BLOG İÇERİĞİ

Kampta Balık Tutmak

 

Kamp yapacağınız esnada, birçok aktivite sizleri beklemektedir. Kamp boyunca hem eğlenmenizi hem de ilginiz olduğu takdirde hobilerinizi gerçekleştirmeniz adına elverişli bölgeler seçmek önemlidir. Bu yazımızda balıkçılık hobisine gönül verenler ve kampta balık tutmak hakkında bilgisi olmayanlar için bilgi vermeye çalışacağız.

Olta Balıkçığı

Öncelikle balık tutma konusunda hevesliyseniz, yazılarımızda da belirttiğimiz üzere balık tutma seçeneği olan bir kamp yeri seçmeniz faydanıza olacaktır. Daha sonra ise, buralarda balık tutabileceğiniz yerlerin tatlı veya tuzlu su özelliği, ne tarz balıkların bu bölgede tutulabildiği ve gerekli olan ekipmanın seçimi önem taşımaktadır. Balıkçılık denince ilk olarak akla olta balıkçılığı gelmektedir. Herhangi bir av malzemesi dükkanından ya da internet üzerinden pek çok çeşitte olta bulmak mümkündür. Olta ekipmanları açısından da yanınızda bulundurmanız gereken şeyler; misina, olta iğnesi, fırdöndü, ağırlık (kurşun), şamandıra, plastik solucan, sahte balık, misina makası veya tırnak makası, iğne çıkarıcı veya ince uçlu bir pensedir.

Oltanıza takılı olan misinayı her daim kontrol etmelisiniz. Yıpranmış, düğümlenmiş, deformasyona uğramış misina av sırasında kopabileceği gibi size başka sıkıntılar da çıkarabilir. Misina ucuz bir şey olduğu için mutlaka sağlam olanını kullandığınızdan emin olun. Suyun derinliğine göre yemin derinliğini arttırmanız adına kurşun kullanabilirsiniz. Avladığınız balığın türüne göre sahte veya canlı yem kullanmak elinizde. Canlı yemin muhafazası daha zor olmasına karşın, daha etkili olduğu bilinmekte. Misina, gerginlik payı yüksek bir iptir, dolayısıyla insan eliyle kopartılması yaralanmalara yol açabilir. Bu sebeple bir misina makası ya da bu işlem için kullanabileceğiniz bir tırnak makasını yanınıza almanızda fayda var. Tuttuğunuz balığın olta iğnesinden çıkartmak için yanınızda bulundurabileceğiniz iğne çıkarıcı veya aynı işlevi görebilecek ince uçlu bir pense ya da kargaburun size yardımcı olacaktır. Unutulmamalı ki doğanın dengesini korumak ve balıkların neslinin devamını sağlamak adına, avlanma yasaklarına uyulmalı ve yavru sayılabilecek boydaki balıklar geri suya bırakılmalıdır.

 

Genellikle dalış yapılabilen yerlerde, olta dışında zıpkın balıkçılığının da yaygın olduğunu görmekteyiz. Olta balıkçılığına nazaran suyun üstünde değil, su altına dalarak gerçekleştirilen bu hobi, dalış yapmayı sevenler için daha uygundur.

 

Kamp alanları ile ilgili makalelerimizde, su sporlarının ve balıkçılığın yoğun olarak yapıldığı yerler arasından dilediğiniz yeri kamp alanı olarak seçebilir, bir sonraki kampınızda belki uzun süredir gönül verdiğiniz, belki de yeni başlamaya heves ettiğiniz balıkçılık hobisini gerçekleştirebilirsiniz. Unutmadan söylemek gerekir ki, balıkçılık hobisi her ne kadar huzurlu ve sakin bir hobi olarak görülse de, her ihtimale karşı yanınızda bir ilkyardım çantası bulundurmanız sizin yararınıza olacaktır. İlkyardım ve ilkyardım çantasına konulması gerekenler hakkında bilgi almak isterseniz, konuyla ilgili yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Bu İçeriği Paylaş

2 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATKIDA BULUN

Sende Kamp Pusulası’na dilediğin içeriği ekleyebilirsin. Tek yapman gereken eklemek istediğin pusula için gerekli olan formu doldurman.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Language Selection

DUYURULAR

Geri Bildirim Formu

Uygulamamızda yaşamış olduğunuz sorunları bize aşağıda ki formu doldurarak iletebilirsiniz. Yaşanan hataları en kısa sürede çözüme ulaştırmak için sizlerden geri bildirimlerinizi bekliyoruz.

Bu içeriği paylaş:

Kamp Pusulası doğaya çıkmak istediğiniz her yerde

Kamp Pusulası ailesinden hepinize merhabalar. 2017 yılında Instagram üzerinde @kampusulasi sayfası ile Türkiye’de ki kamp alanlarının tanıtımına başladıktan sonra yavaş yavaş büyüyerek buraya kadar geldik. Yaklaşık olarak 100.000 civarı bir kitleye ulaştık. Gelişen teknolojide aklımıza bir proje geldi. Neden herkesin cep telefonunda yer almıyoruz? Bildiklerimizi paylaşmıyoruz? Daha sonrasında üzerine düşündükçe herkesin aktif olabileceği bir platform oluşturmaya karar verdik. 

Şimdi geldiğimiz noktada Apple Store ve Google Play üzerinden mobil uygulamamızı indirerek, sizlerde bildiğiniz kamp alanlarını paylaşabilir, bu kamp alanları üzerine yorumlar yapabilir ya da blog yazılarımızı okuyabilir, bu yazılar üzerinde bu platform üzerinde tartışabilirsiniz. Daha kafamızda çok fazla düşünce var bu projeyi geliştirmek adına. Bu süreçte sizlerle birlikte kısa sürede büyüyüp gelişeceğimizi umuyoruz.

KAYDEDİLENLER

Daha önce kaydettiğiniz içerikleri burada bulabilirsiniz.