Bulgarian BG English EN French FR German DE Italian IT Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR Ukrainian UK

Pasaport Nasıl Alınır | Pasaport Ücretleri

Pasaport Nasıl Alınır | Pasaport Ücretleri

Pasaport Nasıl Alınır | Pasaport Ücretleri
BLOG İÇERİĞİ

Pasaport Nasıl Alınır | Pasaport Çıkarmak İşlemleri ve Pasaport Ücretleri

Kamp Pusulası ekibi olarak yurt dışına seyahat etmek isteyen herkesin ihtiyacı olan ‘’Pasaport’’ için sizlere bir rehber hazırladık. Bu rehber sayesinde pasaport çıkarmak için bilmeniz gerekenleri burada öğreneceksiniz.

Yurt dışında tatil yapmak günümüzde artık ülke içinde tatil yapmaktan daha uygun fiyatlara gelmeye başladı. Bu durum insanların başka ülkeler görme arzunu arttırdığı bir gerçek. Hal böyle olunca yurt dışına gitmek için öncelik olarak pasaport  ve daha sonrasında vizeye ihtiyacımız var. Ancak sadece pasaportunuzla vizesiz gidebileceğiniz 102 ülke bulunuyor. Pasaport çıkarma işlemlerini şimdi size sırasıyla anlatalım.

Pasaport Çeşitleri

 • Bordo Pasaport
 • Yeşil Pasaport
 • Gri Pasaport
 • Siyah Pasaport

Bordo Pasaport Çıkarma İşlemleri Nelerdir?

 • Pasaport İçin Gerekli Evrakların Toplanması

Pasaportunuzun başvurusu yapabilmeniz için bazı evraklara ihtiyacınız vardır. Bu evrakların hepsini eksiksiz bir şekilde teslime ettiğinizde işleminize başlanacaktır. Hazırlamanız gereken evraklardan yazının devamında detaylı olarak bahsedeceğiz.

 • Pasaportunuzun Geçerlilik Süresinin Belirlenmesi

Bordo pasaportların 1 yıl ile 10 yıl arasında geçerlilik süresi vardır. Geçerlilik süresine göre devlete ödediğiniz miktar değişmektedir. 2019 yılında ki ücretlere göre ; 1 yıl geçerlilik süresi için 284,40 TL , 10 yıllık geçerlilik süresi için 811,60 TL ödeme yapmanız gerekmektedir. Bu ücretler sadece geçerlilik süresi ücretleridir.

Uzun vadeli almak hem ekonomik olarak hem de vize işlemlerinizin daha hızlı olması adına önemlidir.

 • Pasaport Harcı ve Defter Ücreti Ödemesi

Pasaport alacak kişilerin pasaport defter ücreti ve pasaport harcı ödemesi yapması zorunludur. Pasaport defter ücreti bir işlem bedeli olarak adlandırılabilir. Bu işlem bedeli sabittir. Pasaport harcı ücreti ise geçerlilik sürenize göre ödediğiniz bedeldir.

Not: Öğrencilerden harç ücreti alınmamaktadır.

 • Pasaport Başvurusu İçin Randevu Alınması

Tüm belgelerinizi hazırladıktan sonra epassaport.gov.tr adresinden, bulunduğunuz il nüfus ya da ilçe emniyet müdürlüklerinden sistemde ki boş günlere online sistem üzerinden randevu almanız gerekiyor.

 • Pasaportun Teslimatı

Pasaportunuzun başvurusu tamamladıktan sonra, işlemleriniz onayladığı takdirde vermiş olduğunuz adrese posta ya da kurye yoluyla 5 – 7 iş günü içerisinde pasaportunuz teslim ediliyor. Eğer ki daha kısa sürede teslimatının yapılması gereken durumlar olursa, bunun için ne yapacağınıza konunun devamında yer verdik.

 

Pasaport İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Pasaport çeşitlerine göre ek belgeler istenebilir. Bordo pasaport için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Kimlik Belgesi
 • Biyometrik Fotoğraf
 • Pasaport Harç ve Defter Ücreti
 • Varsa Eski Pasaport
 • Reşit Olmayanlar İçin Muvafakatname

Ayrıca pasaport başvurusundan önce emniyete parmak izi verilmesi gerekmektedir.

 

Pasaport Ücretleri Ne Kadar?

Pasaport almak için harç ve defter ücreti olarak iki hizmet bedeli ödenir. Ücretler her yıl yeniden belirlenir.

Ücretler pasaportun geçerlilik süresine göre belirlenmektedir. Aşağıda 2019 yılı pasaport ücretlerini görebilirsiniz.

Süre Harç* Defter Toplam**
6 ay 170,00 TL 133,50 TL 303,50 TL
1 yıl 248,40 TL 133,50 TL 381,90 TL
2 yıl 405,50 TL 133,50 TL 539,00 TL
3 yıl 575,90 TL 133,50 TL 709,40 TL
3+ yıl 811,60 TL 133,50 TL 945,10 TL

 

 

Bu İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATKIDA BULUN

Sende Kamp Pusulası’na dilediğin içeriği ekleyebilirsin. Tek yapman gereken eklemek istediğin pusula için gerekli olan formu doldurman.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Language Selection

DUYURULAR

Geri Bildirim Formu

Uygulamamızda yaşamış olduğunuz sorunları bize aşağıda ki formu doldurarak iletebilirsiniz. Yaşanan hataları en kısa sürede çözüme ulaştırmak için sizlerden geri bildirimlerinizi bekliyoruz.

Bu içeriği paylaş:

Kamp Pusulası doğaya çıkmak istediğiniz her yerde

Kamp Pusulası ailesinden hepinize merhabalar. 2017 yılında Instagram üzerinde @kampusulasi sayfası ile Türkiye’de ki kamp alanlarının tanıtımına başladıktan sonra yavaş yavaş büyüyerek buraya kadar geldik. Yaklaşık olarak 100.000 civarı bir kitleye ulaştık. Gelişen teknolojide aklımıza bir proje geldi. Neden herkesin cep telefonunda yer almıyoruz? Bildiklerimizi paylaşmıyoruz? Daha sonrasında üzerine düşündükçe herkesin aktif olabileceği bir platform oluşturmaya karar verdik. 

Şimdi geldiğimiz noktada Apple Store ve Google Play üzerinden mobil uygulamamızı indirerek, sizlerde bildiğiniz kamp alanlarını paylaşabilir, bu kamp alanları üzerine yorumlar yapabilir ya da blog yazılarımızı okuyabilir, bu yazılar üzerinde bu platform üzerinde tartışabilirsiniz. Daha kafamızda çok fazla düşünce var bu projeyi geliştirmek adına. Bu süreçte sizlerle birlikte kısa sürede büyüyüp gelişeceğimizi umuyoruz.

KAYDEDİLENLER

Daha önce kaydettiğiniz içerikleri burada bulabilirsiniz.