Snowboard Seçimi Nasıl Yapılır?

Snowboard Seçimi Nasıl Yapılır?

Snowboard Nasıl Seçilir?

Snowboard hayatına yeni giren insanlar snowboard seçimi konusunda oldukça zorlanabiliyor. Bunun dışında eğer snowboard konusunda kararlıysanız mutlaka board ile beraber kask, diz, bilek ve sırt için korumalar da temin etmelisiniz. Hangi tarzda kayarsanız kayın öncelik mutlaka güvenlik ve sağlıklı olmak olmalıdır. Bu nedenle tercih edeceğiniz ürünleri kaliteli ürünlerden tercih etmelisiniz. Snowboard seçilirken kilonuz, boyunuz, nerede kullanacağınız ve spordaki seviyeniz dikkate alınır. Bu kriterlere bağlı olarak doğru malzeme seçtiğiniz takdirde spor için hazır sayılabilirsiniz.

Snowboard Seçimi Nasıl Yapılır?

Freestyle (serbest) snowboard, Alp stili ya da All mountain (freeride) snowboard seçeneklerinden biri sizin nerede kullanacağınız kriterinin cevabıdır. All mountain snowboardlar daha dikkatli ve tecrübeli kişiler için uygundur. All mountain snowboard tek taraflı kaymanızı sağlar. Şekil olarak kuyruk ve burun kısımları birbirinden farklıdır. Burun kısmı öne doğru sivrilirken kuyruk kısmı daha düzdür. Bu nedenle yüksek hızlarda oldukça iyi dönüş sağlar. Freestyle snowboard ise burun ve kuyruk uçları görüntü itibariyle aynı olan snowboardlardır. Aynı olduğu için iki yönlü de kayılabilir. Yumuşak ve kısadır, manevranızı iyi yapmanızı sağlar. Alp stili zor ve sert bir stildir. Sert zeminde, sert bir ayakkabı ile kullanılmalıdır. En dar board olarak bilinir. İki alt sınıfa ayrılır; yarış boardı ile freecarve ve board. Yarış boardı yarış yapan, yüksek hızda ve hassas dönen kullanıcılar içindir. Freecarve ve board da yarış boardından bir düşük sertlikte olan boarddır. Ezilmiş pistler için tasarlanmıştır. Bu boardlar da performans boardıdır.

Snowbard Seçerken Vücut Ölçülerinin Önemi

Snowboard seçerken mutlaka boyunuz ve kilonuz hedef alınır. Boy ile kilo arttıkça snowboard boyu da artar. Eğer All mountain stilinde snowboard yapacaksanız boardınız boyunuzdan 10 cm ile 20 cm arası bir ölçüde kısa olmalıdır. Board olmadan önce boyunuzun yanında dik olarak tutun. Eğer çeneniz ile burnunuzun arasında bir yerde kalıyorsa bu board tam size göredir. Eğer Freestyle snowboard yapacaksanız boardınız boyunuzdan 20 ya da 25 cm kısa olmalıdır. Yani yan yana dik olarak durduğunuzda board çeneniz ile omzunuz arasında olmalı. Bu şekilde doğru seçimi yapabilirsiniz.

Uzun board seçimi sizi yüksek hızda daha kararlı hale getirirken düşük hızda manevra becerinizi düşürür. Kısa boardlar ise tam tersidir. Yüksek hızda daha beceriyi düşürürken kısa hızda manevra becerinizi arttırır. Bol kar olan bir yerde kayacaksanız uzun board, karı az ve ezilmiş bir yerde kayacaksanız ise kısa board seçmelisiniz. Bu şekilde yüzerliliğiniz artacak beceriniz katlanacaktır.

Board düzeyiniz snowboard yaparken sizi en fazla etkileyen etmendir. Seviyeniz ne ise ona göre snowboard seçimi yapmalısınız. Snowboard seviye olarak üçe ayrılır. Başlangıç, orta ve ileriye seviye. Yeni başlayan snowboardçılar düşük eğimde kaymalıdır. Ayrıca yeşil ve kırmızı yamaçlarda kayarlar. Küçük sıçramalar yapan başlangıç seviyeler esnek ve kenar hatlarını azaltan bir board seçmelidir. Bu şekilde kendinizi daha iyi geliştirebilirsiniz. Orta düzey boardçılar siyah ve kırmızı yamaçlarda başarılı bir şekilde kayabilir. Bu boardçılar orta düzey bir board seçtiği takdirde 180 derece dönüşleri daha rahat tamamlar. Son olarak uzman olan ileri seviyedeki snowboardçılar var. Bu kişiler dik yamaçlarda, bol karlarda ve buzlu zeminlerde kolayca kayabilir. Yüksek seviyede olan sağlam bir board seçerseniz sizi istediğiniz her koşulda götürür. Uzman snowboard yapan bir yarışçı zaten ne seçmesi gerektiğini bilir.

Bu İçeriği Paylaş
img

Editör

İlgili Mesajlar

Türkiye’de En iyi Rafting Bölgeleri

Türkiye’de En iyi Rafting Yapabileceğiniz Bölgeler Türkiye'de rafting yapmak için pek çok...

okumaya devam et
Editör
İçerik Yazarı Editör

Serbest Dalış Nefes Teknikleri Nelerdir?

Serbest Dalış Nefes Teknikleri Günde binlerce kez nefes alıp vermekteyiz. Aldığımız bu...

okumaya devam et
Editör
İçerik Yazarı Editör

Kaya Tırmanışı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kaya Tırmanışı  Ekstrem sporlara karşı ilgisi olanlar için mutlaka denenmesi gereken bir...

okumaya devam et
Editör
İçerik Yazarı Editör

0 thoughts on “Snowboard Seçimi Nasıl Yapılır?”

Yorum Yap