Bulgarian BG English EN French FR German DE Italian IT Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR Ukrainian UK

Snowboard Seçimi Nasıl Yapılır?

Snowboard Seçimi Nasıl Yapılır?

BLOG İÇERİĞİ

Snowboard Nasıl Seçilir?

Snowboard hayatına yeni giren insanlar snowboard seçimi konusunda oldukça zorlanabiliyor. Bunun dışında eğer snowboard konusunda kararlıysanız mutlaka board ile beraber kask, diz, bilek ve sırt için korumalar da temin etmelisiniz. Hangi tarzda kayarsanız kayın öncelik mutlaka güvenlik ve sağlıklı olmak olmalıdır. Bu nedenle tercih edeceğiniz ürünleri kaliteli ürünlerden tercih etmelisiniz. Snowboard seçilirken kilonuz, boyunuz, nerede kullanacağınız ve spordaki seviyeniz dikkate alınır. Bu kriterlere bağlı olarak doğru malzeme seçtiğiniz takdirde spor için hazır sayılabilirsiniz.

Snowboard Seçimi Nasıl Yapılır?

Freestyle (serbest) snowboard, Alp stili ya da All mountain (freeride) snowboard seçeneklerinden biri sizin nerede kullanacağınız kriterinin cevabıdır. All mountain snowboardlar daha dikkatli ve tecrübeli kişiler için uygundur. All mountain snowboard tek taraflı kaymanızı sağlar. Şekil olarak kuyruk ve burun kısımları birbirinden farklıdır. Burun kısmı öne doğru sivrilirken kuyruk kısmı daha düzdür. Bu nedenle yüksek hızlarda oldukça iyi dönüş sağlar. Freestyle snowboard ise burun ve kuyruk uçları görüntü itibariyle aynı olan snowboardlardır. Aynı olduğu için iki yönlü de kayılabilir. Yumuşak ve kısadır, manevranızı iyi yapmanızı sağlar. Alp stili zor ve sert bir stildir. Sert zeminde, sert bir ayakkabı ile kullanılmalıdır. En dar board olarak bilinir. İki alt sınıfa ayrılır; yarış boardı ile freecarve ve board. Yarış boardı yarış yapan, yüksek hızda ve hassas dönen kullanıcılar içindir. Freecarve ve board da yarış boardından bir düşük sertlikte olan boarddır. Ezilmiş pistler için tasarlanmıştır. Bu boardlar da performans boardıdır.

Snowbard Seçerken Vücut Ölçülerinin Önemi

Snowboard seçerken mutlaka boyunuz ve kilonuz hedef alınır. Boy ile kilo arttıkça snowboard boyu da artar. Eğer All mountain stilinde snowboard yapacaksanız boardınız boyunuzdan 10 cm ile 20 cm arası bir ölçüde kısa olmalıdır. Board olmadan önce boyunuzun yanında dik olarak tutun. Eğer çeneniz ile burnunuzun arasında bir yerde kalıyorsa bu board tam size göredir. Eğer Freestyle snowboard yapacaksanız boardınız boyunuzdan 20 ya da 25 cm kısa olmalıdır. Yani yan yana dik olarak durduğunuzda board çeneniz ile omzunuz arasında olmalı. Bu şekilde doğru seçimi yapabilirsiniz.

Uzun board seçimi sizi yüksek hızda daha kararlı hale getirirken düşük hızda manevra becerinizi düşürür. Kısa boardlar ise tam tersidir. Yüksek hızda daha beceriyi düşürürken kısa hızda manevra becerinizi arttırır. Bol kar olan bir yerde kayacaksanız uzun board, karı az ve ezilmiş bir yerde kayacaksanız ise kısa board seçmelisiniz. Bu şekilde yüzerliliğiniz artacak beceriniz katlanacaktır.

Board düzeyiniz snowboard yaparken sizi en fazla etkileyen etmendir. Seviyeniz ne ise ona göre snowboard seçimi yapmalısınız. Snowboard seviye olarak üçe ayrılır. Başlangıç, orta ve ileriye seviye. Yeni başlayan snowboardçılar düşük eğimde kaymalıdır. Ayrıca yeşil ve kırmızı yamaçlarda kayarlar. Küçük sıçramalar yapan başlangıç seviyeler esnek ve kenar hatlarını azaltan bir board seçmelidir. Bu şekilde kendinizi daha iyi geliştirebilirsiniz. Orta düzey boardçılar siyah ve kırmızı yamaçlarda başarılı bir şekilde kayabilir. Bu boardçılar orta düzey bir board seçtiği takdirde 180 derece dönüşleri daha rahat tamamlar. Son olarak uzman olan ileri seviyedeki snowboardçılar var. Bu kişiler dik yamaçlarda, bol karlarda ve buzlu zeminlerde kolayca kayabilir. Yüksek seviyede olan sağlam bir board seçerseniz sizi istediğiniz her koşulda götürür. Uzman snowboard yapan bir yarışçı zaten ne seçmesi gerektiğini bilir.

Bu İçeriği Paylaş

0 Responses

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATKIDA BULUN

Sende Kamp Pusulası’na dilediğin içeriği ekleyebilirsin. Tek yapman gereken eklemek istediğin pusula için gerekli olan formu doldurman.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Language Selection

DUYURULAR

Geri Bildirim Formu

Uygulamamızda yaşamış olduğunuz sorunları bize aşağıda ki formu doldurarak iletebilirsiniz. Yaşanan hataları en kısa sürede çözüme ulaştırmak için sizlerden geri bildirimlerinizi bekliyoruz.

Bu içeriği paylaş:

Kamp Pusulası doğaya çıkmak istediğiniz her yerde

Kamp Pusulası ailesinden hepinize merhabalar. 2017 yılında Instagram üzerinde @kampusulasi sayfası ile Türkiye’de ki kamp alanlarının tanıtımına başladıktan sonra yavaş yavaş büyüyerek buraya kadar geldik. Yaklaşık olarak 100.000 civarı bir kitleye ulaştık. Gelişen teknolojide aklımıza bir proje geldi. Neden herkesin cep telefonunda yer almıyoruz? Bildiklerimizi paylaşmıyoruz? Daha sonrasında üzerine düşündükçe herkesin aktif olabileceği bir platform oluşturmaya karar verdik. 

Şimdi geldiğimiz noktada Apple Store ve Google Play üzerinden mobil uygulamamızı indirerek, sizlerde bildiğiniz kamp alanlarını paylaşabilir, bu kamp alanları üzerine yorumlar yapabilir ya da blog yazılarımızı okuyabilir, bu yazılar üzerinde bu platform üzerinde tartışabilirsiniz. Daha kafamızda çok fazla düşünce var bu projeyi geliştirmek adına. Bu süreçte sizlerle birlikte kısa sürede büyüyüp gelişeceğimizi umuyoruz.

KAYDEDİLENLER

Daha önce kaydettiğiniz içerikleri burada bulabilirsiniz.