Tırmanış İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tırmanış İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tırmanış İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tırmanış hem çok eğlenceli hem de tehlikeli bir outdoor spordur. Bu sporu genellikle acemiler değil tırmanışta uzmanlaşmış profesyoneller tercih eder. Çünkü en küçük bir hata bile can kaybına neden olabilir. Tırmanış sporunda mutlaka iyi bir eğitim almalısınız. Tırmanışa çıkarken yalnız değil grup halinde olmak her zaman daha avantajlıdır. Tırmanış eğitimi alacaksanız yalnızca teorik bir eğitim olmamasına dikkat etmelisiniz. Hem teorik bilgiler hem de uygulamalı eğitimler almalısınız. Tırmanış malzemelerini, nerede nasıl kullanılacağını, tırmanış giysilerini, yanınızda neler taşımanız gerektiğini iyice öğrenmelisiniz. Genellikle yapay bir duvar oluşturularak ya da doğaya gidilip bir kaya üzerinde örnek oluşturularak denemeler yapılır. Tırmanış yapmadan önce kaslarınızın kuvvetli olması gerekir. Kaslarınızı bir süre güçlendirerek daha dayanıklı olabilirsiniz. Ayrıca ayakkabı tercihiniz de oldukça büyük önem arz eder. Tırmanış ayakkabılarından edinerek dağa tırmanmada rahat edebilirsiniz.

Tırmanışa Başlayacaklara Tavsiyeler

Tırmanış ile ilgili çok dikkat edilmesi gerekenler içinde en önemlisi zamanlama seçimidir. Mevsim geçişleri yani bahar aylarının başlangıcı ile ocak ya da aralık ayı tırmanma için uygun olmayan dönemlerdir. Özellikle alerjik reaksiyonlara sahipseniz bu dönemlerde kesinlikle tırmanmamalısınız. Kar yağışında ya da kar başlangıç veya bitiş dönemlerinde dağcılık tırmanışı riskli olabilir. Kar bitişi çığ düşme ihtimalinin olduğu bir dönemdir. Birçok insan bu dönemi önemsemiyor olsa da riskli olabilir. Çünkü çığ dışında sis ve fırtına ihtimali de vardır. Tırmanış yapacak biri için en kötü hava koşullarından biri de sisli havadır.

Tırmanışa gideceğiniz dağ hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmalısınız. Yanınızda bir harita ya da rotayı iyi bilen bir ekip lideri olmalı. Eğer bu işte çok yeniyseniz kendinize zorlu bir dağ seçmemelisiniz. En önemli olan bilgilerden biri ilk yardım bilgisidir. Yanınızda bu konuda uzman birini bile taşısanız kendiniz de oldukça bilgi sahibi olmalısınız. Her an meydana gelebilecek ufak kazaların kapatılması konusunda tecrübeniz olmalı. Ne çok kalabalık bir ekiple dağ tırmanışına gidin ne de yalnız! Her zaman size ayak bağı olmayacak insanları kendinize yol arkadaşı olarak seçmelisiniz.

Tırmanışa Giderken Yapmanız Gereken Hazırlıklar

Ekibinizi kaybetme ihtimalinize karşı yanınızda mutlaka bir pusula ve bivak torbası olmalı. Ayrıca yalnız kaldığınızda nasıl hayatta kalacağınıza dair bir bilgilendirme de almalısınız. Son yerleşim yerinden ayrılınca tırmanma başlar. Tekrar belirlenen yerleşim noktasına ulaşana dek tırmanış devam eder. Yerleşim noktalarını unutmayın, gerekirse hatırlatacak bir işaret bırakın. Son yerleşim noktanıza isminizi, bir sonraki tırmanacağınız dağı, rotanızı, size ulaşılmadığında kimlerin aranması gerektiği bilgilerini bırakın. Her ihtimale karşı bu önemli bir detaydır. Tırmanış esnasında şakalardan kaçının. Basit şakalar büyük risklere sebebiyet verebilir. Tırmanışta taş düşmesi sık yaşanan bir olaydır. Başınıza gelebilecek çığ ya da taş düşmesi konularında bilgi sahibi olmalısınız. Bu durumdan nasıl kaçınılır, neler yapılması gerekir gibi bilgileriniz mutlaka olmalıdır.

Tırmanış yaparken en önemli kurallardan biri üç nokta kuralıdır. Elleriniz ve ayaklarınız sağlıklı bir bireyde dört adettir. Bu dört maddeden üçü dağda yüzey üzerinde olmalıdır. Dağ tırmanışında başınız ve gövdeniz dağ yüzeyinde olmamalı. Görüş açınızı dağın hemen dibinden ayırmalısınız. Tırmanma duruşu pozisyonunuzu her zaman korumalısınız. Tırmanış yaparken ipler yardımıyla tırmanacaksanız emniyetçi kişi iplerinizi dikkatle kontrol etmelidir. Tırmanışta nefes kontolü çok önemlidir. Nefesinizi dikkatli bir şekilde kullanmalı, fazla heyecana yenik düşmemelisiniz.

Bu İçeriği Paylaş
img

Editör

İlgili Mesajlar

Türkiye’de En iyi Rafting Bölgeleri

Türkiye’de En iyi Rafting Yapabileceğiniz Bölgeler Türkiye'de rafting yapmak için pek çok...

okumaya devam et
Editör
İçerik Yazarı Editör

Serbest Dalış Nefes Teknikleri Nelerdir?

Serbest Dalış Nefes Teknikleri Günde binlerce kez nefes alıp vermekteyiz. Aldığımız bu...

okumaya devam et
Editör
İçerik Yazarı Editör

Kaya Tırmanışı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kaya Tırmanışı  Ekstrem sporlara karşı ilgisi olanlar için mutlaka denenmesi gereken bir...

okumaya devam et
Editör
İçerik Yazarı Editör

Yorum Yap