Bulgarian BG English EN French FR German DE Italian IT Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR Ukrainian UK

Trekking Yeni Başlayanlara İpuçları

Trekking Yeni Başlayanlara İpuçları

BLOG İÇERİĞİ

Trekking’e Yeni Başlayanlara İpuçları

Trekking doğada yapılan yürüyüşlerdir. Bu yürüyüş her insana huzur veren, doğayla bütünleşmesini sağlayan hatta kişinin kendisini bulmasına yol açan bir etkinliktir. trekking aktivitesine yeni başlayan biri öncelikle 10 km civarında yürümelidir. Daha fazlası ilk günden yorgunluk ve bıkkınlık oluşturabilir. İlk kez çıkılan trekking kişide her zaman hatırlanacak anılar bırakır. Bu nedenle ilk doğa yürüyüşünüzün en iyisi olması için yanınıza doğru ekipmanları almalısınız. Doğa yürüyüşüne çıkmadan önce sırt çantanızın dayanıklı olması, gıdaların yeterli enerjiyi verecek çeşitte olması, yorulduğunuz anda dinlenmenizi sağlayacak ürünlerin olması, ateş yakabilmeniz için yardımcı ürünler vb. birçok etmen önemlidir. Eğer doğayla bir olmak, doğaya uyum sağlamak istiyorsanız ilk yürüyüşleriniz düz yollar olmalı. Engebeli ve tırmanış olan yerler yeni başlayanlar için uygun değildir. Sizi oldukça zorlar.

Doğa Yürüyüşleri Hakkında

Eğer doğa yürüyüşüne yalnız çıkacaksanız mutlaka gideceğiniz yer ile ilgili bir harita edinmelisiniz. Rotanızı bilmek sizi her zaman güvenli ve rahat hissettirir. Eğer kalabalık bir ekiple trekking yapacaksanız rehberinizi ve ekibinizi iyi seçmelisiniz. Rehber bilgili ve uzman, ekipte sizi yavaşlatmayacak şekilde hareketli olmalıdır. Genel olarak trekking bir takımla çıkılan doğa yürüyüşleri olarak geçer. Doğa yürüyüşüne yalnız çıkacaksanız her türlü zorluğa açık olmalısınız. Yürüyüş yapmak istediğiniz bölgede su olup olmaması etkinliğinizde büyük ölçüde değişiklik sağlar. Ayrıca bu ilk doğa yürüyüşünüzse çabuk yorulma ihtimaliniz yüksektir. Özellikle de sıcak bir hava varsa su ihtiyacınız artar. Bu nedenle yanınıza en az iki litre su almayı ihmal etmemelisiniz.

İlk yürüyüşünüzde mola çok önemlidir. Mola sürelerini ne çok uzun ne de çok kısa tutmalısınız. Vücut yürüyüşte aktifliğe alışacağı için birden uzun süre dinlenmek sizde ağırlık oluşturur. Ayrıca teriniz soğur ve hastalanma riskiniz artar. Molayı kısa tutmak da sizi yorar. Bu nedenle yürüyüşe başladıktan ilk bir saat sonra 10 dakikalık bir dinlenmeye geçebilirsiniz. Ayrıca yürüyüşte yemek molası verdikten sonra da yürüyüş isteğinizde azalma görülebilir. Yemekten sonra vücudunuzun temposunu biraz azaltmalısınız. Dik bölgelere tırmanmak yemek sonrası doğru olmaz.

Trekking Yaparken Dikkatli Olmalısınız

Doğa yürüyüşünde en önemli zaman dönüş zamanıdır. Dönüşte kişi kendini yorgun hissettiğinden dikkati de dağılabilir. Kaza geçirme ihtimaliniz dönüş yolunda daha yüksektir. Ne zaman bitecek bu yürüyüş şeklinde bir algıya kapılmak sizi daha fazla yorar. Trekking amacınızı ne gidişte ne de dönüşte unutmayın. Trekking yeni yapan biriyseniz cep telefonunuzun doğada çekmeme ihtimalini unutmayın. Burada amaç zaten doğaya yaklaşmak ve kaostan uzaklaşmak. Bu nedenle birkaç saat telefonunuzu kullanamayacağınızı bilmelisiniz. Eğer cep telefonunuz suya dayanıklıysa bu sizin için bir avantajdır. Çünkü her an düşme ihtimali vardır.

Doğa yürüyüşü her zaman ayaklarınızın dayanıklı olması gereken bir aktivitedir. Bu sporda mutlaka ayakkabı seçiminize dikkat etmelisiniz. Kalın tabanlı, ayağınızdan yarım ya da bir numara büyük bir ayakkabı kullanmalısınız. Bileğinizi kaplayan spor bir ayakkabı sizin için uygundur. Normal bir bot giymeniz halinde ayağınızın burkulma riski yüksektir. Doğa yürüyüşünde her an ıslanabilir, çamura saplanabilirsiniz. Bu nedenle pamuklu kıyafetler tercih etmeyin. Çünkü pamuklu giysi nemi direkt çeker. Bu şekilde tüm nem vücudunuzda hissedilir ve hasta olursunuz. Pamuklu kıyafetler yerine yünlü kıyafetler kullanabilirsiniz. Hava soğuksa veya erken saatlerse üşüme riskiniz de daha çoktur. Bu zamanlarda doğa yürüyüşleri için giysinizin altından tayt ya da atlet kullanabilirsiniz.

 

Bu İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATKIDA BULUN

Sende Kamp Pusulası’na dilediğin içeriği ekleyebilirsin. Tek yapman gereken eklemek istediğin pusula için gerekli olan formu doldurman.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Language Selection

DUYURULAR

Geri Bildirim Formu

Uygulamamızda yaşamış olduğunuz sorunları bize aşağıda ki formu doldurarak iletebilirsiniz. Yaşanan hataları en kısa sürede çözüme ulaştırmak için sizlerden geri bildirimlerinizi bekliyoruz.

Bu içeriği paylaş:

Kamp Pusulası doğaya çıkmak istediğiniz her yerde

Kamp Pusulası ailesinden hepinize merhabalar. 2017 yılında Instagram üzerinde @kampusulasi sayfası ile Türkiye’de ki kamp alanlarının tanıtımına başladıktan sonra yavaş yavaş büyüyerek buraya kadar geldik. Yaklaşık olarak 100.000 civarı bir kitleye ulaştık. Gelişen teknolojide aklımıza bir proje geldi. Neden herkesin cep telefonunda yer almıyoruz? Bildiklerimizi paylaşmıyoruz? Daha sonrasında üzerine düşündükçe herkesin aktif olabileceği bir platform oluşturmaya karar verdik. 

Şimdi geldiğimiz noktada Apple Store ve Google Play üzerinden mobil uygulamamızı indirerek, sizlerde bildiğiniz kamp alanlarını paylaşabilir, bu kamp alanları üzerine yorumlar yapabilir ya da blog yazılarımızı okuyabilir, bu yazılar üzerinde bu platform üzerinde tartışabilirsiniz. Daha kafamızda çok fazla düşünce var bu projeyi geliştirmek adına. Bu süreçte sizlerle birlikte kısa sürede büyüyüp gelişeceğimizi umuyoruz.

KAYDEDİLENLER

Daha önce kaydettiğiniz içerikleri burada bulabilirsiniz.