Pratik Kamp Yemekleri Listesi

Pratik Kamp Yemekleri Listesi

Kampta Yapılabilecek Yemekler

Kamp yemekleri, kamp çantasında ağırlık yapmayacak kadar hafif ve aniden hızlıca yapılabilecek kadar pratik olmalıdır. Çoğu kampçı yanında uzun süre dayanabilen konserve gıdalar taşır. Fakat her zaman konserve yemek yenmez. Kampta yenilecek yemekler, uzun yürüyüş ve tırmanışlarda kaybettiğiniz enerjiyi kazanmanızı sağlamalıdır. Bu nedenle protein ve karbonhidrat tüketmek sizin faydanıza olur. Eğer kısa sürede enerjini biterse istediğiniz uzunlukta doğa aktivitenizi tamamlayamazsınız. Kamp yemekleri taşıma, pişirme ve uzun süre saklama açısından en ideal olan yemeklerdir. Yanınıza alacağınız besinlerin size kamp hayatınız boyunca yeterli geleceğinden mutlaka emin olmalısınız. Ayrıca yiyecekleri alırken vakumlatırsanız bu şekilde de uzun süre dayanıklı olabilirler.

Kamp Yemekleri

  • Ton balığı, uzun süre konservede dayanabilen ve az yer kaplayan bir gıdadır. Ton balığı ile birçok farklı tarzda yiyecek yapabilirsiniz. Ekipmanınız varsa ton balıklı makarna oldukça pratik ve doyurucu olur. Bunun dışında ton balıklı sandviç de pratik bir tariftir. Eğer kamp ateşi yakacaksanız ateşte közlenebilen sebzeleri yanınızda taşıyabilirsiniz. Örneğin patlıcan közlemesi, patates közlemesi gibi yiyecekler sizi yerken hem mutlu eder hem de doyurur.
  • Kamp hayatında en kolay taşınan yiyeceklerden biri de yulaftır. Yulaf ezmesini su ya da süt ile yaparak oldukça besleyici bir öğün elde edebilirsiniz. Hem kahvaltı hem de öğle yemeği olan yulaf ezmesine çeşitli kuru yemişler ve kuru meyveler de eklenebilir. Böylece besleyicilik artar. Ayrıca bu ürünleri sırt çantanızda taşımanız ve hazırlamanız da çok kolaydır.
  • Hazır çorbalar da kamp hayatında en çok tercih edilen ürünlerden biridir. Sırt çantanızda oldukça az yer kaplayan bu hazır çorbaları su bulduğunuz bir yerden hızlıca yapabilirsiniz.
  • Makarna da pratik olması açısından en çok tüketilen kamp yemeklerindendir. Eğer makarna yerine erişte alabilirseniz daha besleyici bir öğün elde edebilirsiniz. Erişte içerdiği süt ve yumurta sayesinde protein ve mineral ihtiyacınızı karşılar.

Kampta Proteinden Eksik Kalmayın

  • Eğer güçlü protein almak isterseniz et tüketmelisiniz. Kamp koşullarına bakılacak olursa önceden tuzlanmış ve kurutulmuş et alırsanız saklaması daha uzun sürer. Kurutulmuş et hem kahvaltıda hem de akşam yemeğinde yenilebilir. Hem lezzetli olur hem de kaybettiğiniz eforu geri kazandırır.
  • Kamp yaptığınız alanda dere veya göl gibi bir su alanı varsa bu alanda balık tutabilirsiniz. Yakacağınız ateşte tuttuğunuz balığı pişirmek hem hızlı olur hem besleyici olur hem de size yük getirmez.
  • Alüminyum folyo içine saracağınız patates, mantar ve et size büyük ölçüde besleyicilik kazandırır. Bu tarz bir akşam yemeği bütün günün yorgunluğunu üzerinizden alacaktır. Bir diğer patatesli yiyecek de kumpirdir. Kumpirin içine istediğiniz yiyecekleri ekleyebileceğiniz için işlevi ve doyuruculuğu fazla olur.
  • Eğer doyurucu olsun derseniz yanınıza ekmek alabilirsiniz. Fakat beyaz buğday ekmeği çantanızda büyük yer kaplar. Ayrıca uzun süreli yürüyüşlerde bozulma ihtimali de oldukça yüksektir. Bunlar göz önüne alındığında yanınıza lavaş ekmeği almak daha mantıklı bir karar olur. Lavaş ekmeği sırt çantanızda çok az yer kaplar. Ayrıca doyurucu da bir üründür.

Eğer kamp ateşi yanıyorsa klasik bir tat olan sucuk da pişirelebilir. Çubuğa takılan sucukları ateşte tutarak kolayca pişirebilirsiniz. Sucuk oldukça dayanıklı bir gıdadır. Sucuk ekmek yaparsanız sizi oldukça doyurur ve uzun süre götürür. Çubuk demişken zevk için çubukta marshmelow da yapabilirsiniz. Bu ürün hem tatlı ihtiyacınızı karşılar hem de pratik ve romantiktir.

Bu İçeriği Paylaş
img

Editör

İlgili Mesajlar

Pratik Kamp Yemekleri – Kampta Ne Yenir?

Kamp yaparken en çok düşünülen sorular arasında kampta ne yenir, pratik kamp yemekleri...

okumaya devam et
Editör
İçerik Yazarı Editör

Kampta Balık Tutmak ve Olta Balıkçılığı

Kampta Balık Tutmak   Kamp yapacağınız esnada, birçok aktivite sizleri beklemektedir....

okumaya devam et
İçerik Yazarı Fatih Arı

Kampta Oynanabilecek Oyunlar Listesi

Kampta Oynanabilecek Oyunlar   Yalnız başına kamp yapmak her ne kadar keyifli olsa da,...

okumaya devam et
İçerik Yazarı Fatih Arı

Yorum Yap