Bulgarian BG English EN French FR German DE Italian IT Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR Ukrainian UK

Tüplü Dalış Yapmak İçin 10 Sebep

Tüplü Dalış Yapmak İçin 10 Sebep

BLOG İÇERİĞİ

Tüplü Dalış Yapmak İçin 10 Neden

Tüplü dalış pek çok insan için korku dolu olsa da bunu hobi olarak yapanlar için bir tutku haline dönüşmüş durumdadır. Tutku haline getirenlere neden tüplü dalış diye sorulduğunda mutlaka her birinin geçerli bir sebebi vardır. İşte dalış yapmak ama cesaret edemeyenler için 10 sebep!

1 ) Doğanın Güzelliklerini Fark Etmek

Tüplü dalış karada hiç bir zaman görülmeyecek ya da deniz üzerinden bakıldığında fark edilmeyecek güzelliklerin fark edilmesini sağlamakta. Doğanın bu eşsiz parçasını fark etmek ancak yanına gidildiğinde mümkündür. Eşsiz canlılar ve uçsuz bucaksız mavilikler yaşadığımız dünyanın bir parçası olmasını rağmen oldukça gizemli.

2 ) Görülmeyenlerin Farkına Varmak

Suların altında mavilikler içerisindeki yer alan yaşam hiçbir kara parçasında görülemez.  İnsan görmediğini bilemez ve koruyamaz. İçerisinde yaşadığımız dünyanın büyük bir bölümünü oluşturan denizlerin içerisindeki güzellikleri ancak fark ettiğimizde koruyabiliriz. Bu güzellikleri fark etmenin tek yolu ise onlarla zaman geçirmektir.

3 ) Stresten Uzaklaşmak

İnsan gündelik hayatında birçok stres unsuru ile başa çıkmak zorunda kalıyor. Tüplü dalış sayesinde tüm stres unsurlarından bir nebze olsun uzaklaşma fırsatı yakalanır. İnsanın yaşam koşulları ne olursa olsun stres ve zorluklar hayatın bir parçasıdır. Tüm bunlardan uzaklaşmak ve sonsuz maviliğin huzurunu hissetmek dalış yapmak için en iyi sebeplerden biridir.

4 ) Şehirlerin Gürültüsünden Uzaklaşmak

Şehirlerde sesiz ve huzurlu bir ortam bulmak neredeyse imkansız. İnsan ancak şehirden uzaklaştığında ne kadar çok gürültüye maruz kaldığını anlayabiliyor. Suların altı ise dünyada neredeyse hiç bir kara parçasında ulaşılamayacak kadar sessiz ve gürültüden uzak. Özellikle şehrin gürültüsünden bunalan insanlar için suların altı sonsuz bir iç huzur sağlıyor.

5 ) Odaklanmaya Yardımcı

Günümüzde en sık rastlanan sağlık problemlerinden biri odaklanamamak. Bunun en büyük sebeplerinden birisi hızlı ilerleyen yaşam ve detayları görmemize engel olan yaşam kalıpları. Ancak tüplü dalış ile suların altına inmek bu hızlı yaşantıdan uzaklaşmayı sağlıyor. Uyumlu hareket etmek, ufak ayrıntıları gözlemlemek, donanımı sürekli kontrol altında tutmak gibi ayrıntıları sürekli olarak takip etmek odaklanma problemlerinin önüne geçilmesine yardımcı oluyor.

Tüplü Dalış ve Tüplü Dalış Malzemeleri

6 ) Zihinsel Yeteneklere Katkı

Dalış yapmak, aynı anda birçok kasın koordineli bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu durumun insan hafızası üzerinde çok olumlu etkilerinin olduğu kanıtlanmıştır. Kasların birlikte hareket etmeye alışması, günümüzün en büyük sorunlarından olan hareketsizliğinde önüne geçilmesini de sağlar. Bu sayede hafıza güçlenir ve ilerleyen dönemlerde unutkanlığın önüne geçilir.

7 ) Yeni Keşifler

Tüplü dalış insanın karada yaşayamayacağı deneyimleri yaşamasını sağlar. Bununla birlikte maviliklerin içerisinde yer alan yaşam ve düzen hayatı yeniden keşfediyormuş hissi uyandırır. Bu yeni keşifler insanın hayata daha aydınlık bir pencereden bakmasını sağlar. Bu sayede insan içerisinde yaşadığı dünyanın detaylarının farkına daha kolay varır.

8 ) Sonsuzluk Hissi

Özellikle insan hayatının belirli kalıplara sokulduğu günümüz yaşantısında, suların altındaki maviliklerin getirdiği sonsuzluk hissi yaşamın ne kadar anlamlı olduğunu görmeyi sağlar.  Uçsuz bucaksız maviler ve içerisinde yer alan binlerce farklı yaşam, insana aslında her sonun bir başlangıç olduğunu hatırlatır.

9 ) Eşsiz Manzaralar

Kara parçaları üzerinde görülebilecek birçok doğal güzellik ve manzara yer alır. Ancak suyun altındaki sonu olmayan manzaralar, kara üzerinde yer alan manzaralara göre çok daha özeldir. Çünkü bu manzaraları her an görmek ya da sürekli zaman geçirmek mümkün değildir. Tüplü dalış sayesinde bu manzaralar yakından gözlemlenebilir. Dünyanın hiç bir yerinde kara parçaları üzerinden görülmeyecek manzaralar suların altında yer almaktadır.

10 ) Egolardan Uzaklaşmak

Her insanın doğasında başarıya ulaşmak ve kendini kanıtlamak yer alır. Ancak başarıya giden yolda elde edilen zaferler insanın bazen kendini yüceltmesine sebep olur. Bu noktada suyun altındaki uçsuz bucaksız yaşam aslında insanın içerisinde yer aldığı yaşantıda ne kadar küçük bir yer kapladığını anlamasını sağlar. Bu sayede insan kendi egolarından uzaklaşarak iç huzurunu bulabilir.

Tüplü Dalış Yapacaklara Tavsiyeler

 

Bu İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATKIDA BULUN

Sende Kamp Pusulası’na dilediğin içeriği ekleyebilirsin. Tek yapman gereken eklemek istediğin pusula için gerekli olan formu doldurman.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Language Selection

DUYURULAR

Geri Bildirim Formu

Uygulamamızda yaşamış olduğunuz sorunları bize aşağıda ki formu doldurarak iletebilirsiniz. Yaşanan hataları en kısa sürede çözüme ulaştırmak için sizlerden geri bildirimlerinizi bekliyoruz.

Bu içeriği paylaş:

Kamp Pusulası doğaya çıkmak istediğiniz her yerde

Kamp Pusulası ailesinden hepinize merhabalar. 2017 yılında Instagram üzerinde @kampusulasi sayfası ile Türkiye’de ki kamp alanlarının tanıtımına başladıktan sonra yavaş yavaş büyüyerek buraya kadar geldik. Yaklaşık olarak 100.000 civarı bir kitleye ulaştık. Gelişen teknolojide aklımıza bir proje geldi. Neden herkesin cep telefonunda yer almıyoruz? Bildiklerimizi paylaşmıyoruz? Daha sonrasında üzerine düşündükçe herkesin aktif olabileceği bir platform oluşturmaya karar verdik. 

Şimdi geldiğimiz noktada Apple Store ve Google Play üzerinden mobil uygulamamızı indirerek, sizlerde bildiğiniz kamp alanlarını paylaşabilir, bu kamp alanları üzerine yorumlar yapabilir ya da blog yazılarımızı okuyabilir, bu yazılar üzerinde bu platform üzerinde tartışabilirsiniz. Daha kafamızda çok fazla düşünce var bu projeyi geliştirmek adına. Bu süreçte sizlerle birlikte kısa sürede büyüyüp gelişeceğimizi umuyoruz.

KAYDEDİLENLER

Daha önce kaydettiğiniz içerikleri burada bulabilirsiniz.