Adana Kalesi

Kayalıbağ, Ulucami, Seyhan Cd. No:59, 01010 Seyhan/Adana, Türkiye
  • Açıklama
  • Adres

Adana Kalesi


Bugünkü gezi yazımızda tarihi ve doğal güzellikleriyle Adana Kalesi’ni ele alacağız. Adana Kalesi ilkçağlarda Abbasiler’in egemenliği altındayken yapıldığı bilinmektedir.
Birçok medeniyette ev sahipliği yapan bu kale yapılan araştırmalar sonucunda kapladığı alan 300-400 metre olduğu, 7 kale duvarlarının var olduğu, Seyhan nehrine açılan 2 kapısının olduğu ve Adana şehrin surlarla kaplı olup her sokak başına 8 tane büyük kale kapısı olduğu bilinmektedir.

1936 yıllarında Mısırlı İbrahim Paşa, Osmanlı devletine ayaklanma başlattıktan sonra, Adana’yı terk etmeye karar verir ve ardından iz bırakmamak için Adana Kalesi’ni yıktırmıştır. Fakat bu sürçten sonra kale tekrardan onarılmamış. Günümüzde yıkıntı olarak ayakta kalabilmiş “Kalekapısı” ile Tarsuskapısı” o günlerden kalan tek hatıradır.

Adana’da gezilmesi gereken tarihi yerlerden biri olan Adana Kalesi, görülmesi gereken bir yer. Adana seyahat gezi listenize Adana Kalesi’ni ekleyebilirsiniz. Kaleye giriş ücretsizdir. Seyhan Irmağı ile Taşköprü’nün yanındaki höyüğün üstünde yer almaktadır. Ulaşım için konum ya da harita kullanarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.   

Bu İçeriği Paylaş
  • Adres: Kayalıbağ, Ulucami, Seyhan Cd. No:59, 01010 Seyhan/Adana, Türkiye
  • Şehir: Adana
  • Ülke: Türkiye

Yorumlar

1 Değerlendirme ( 4 dışında 5 )

  • dnzkoray

    Korunmamış bir alan daha başka ülkelerde olsa şuan belki de bütün bir kale olacaktı restorasyonu yapılacaktı. Ama şuan öyle kimsenin korumadığı bir alan ...